Sınavda Hızlı Test Çözme Teknikleri

Hayatta sınav hiç bitmiyor. Bir tanesi bitti derken, bir bakıyorsunuz diğeri geliveriyor. Şüphesiz sınavlarda başarılı olmak öncelikle sınavlara önceden iyi hazırlanmış olmakla mümkündür. Ancak bunun yanında sınavlarda başarısızlığın büyük bir kısmını sınavlarda yapılan yanlışlar, uygulanan yanlış stratejiler ve soru tiplerine alışık olmama gibi nedenler oluşturuyor. Bu anlamda öğrenciden veliye, öğretmenden çalışana hemen hemen herkesin sınav ve test tekniklerini bilmesi gerekiyor. Bugün sizlerle sınav ve sınavlarda hızlı test çözme tekniklerinden bahsetmek istiyorum.

1-) SINAV GÜNÜ İÇIN ÖNERILER VE HIZLI TEST ÇÖZME TEKNIKLERI

 Sınava giderken yanınızda bulundurmanız gereken kurşun kalem, en az bir adet yedek kalem, leke bırakmayan silgi, iyi bir kalemtraş, yedek kalem ucu, sınav giriş belgesi ve nüfus cüzdanı gibi şeyleri önceden hazırlayınız.

 Sınav sabahsa mutlaka hahvaltınızı yapın, kesinlikle sınava aç gitmeyin. Kanınızdaki açlık şeker oranının düşük olması beyninizin sağlıklı düşünememesine sebep olmaktadır.

 Sınav öncesi aşırı yemek yemeyin. Tıka basa yemek, beyne oksijen ve glikoz taşıyan kan sirkülasyonunun beyne değil, hazım için mideye hücum etmesi demektir.

 Önceden yeteri kadar su için ki vücudunuzun sınav sırasında susuz kalması gibi bir durumla karşı karşıya kalmayın.

 Sınav salonuna girince oturun, yavaş ve derin derin nefes alın. Bu uygulama hem sakinleşmenizi, hem de keskin düşünmenizi sağlayacaktır.

 Sınav sırasında yanınızda su bulundurun. Vücudunuzun susuz kalması beyninizi negatif olarak etkiler.

 Sınav sırasında beynin glikoz tüketimini desteklemek adına yanınızda rafine şeker bulundurmak çok yanlış bir uygulamadır. Rafine şeker hızla kana karıştığı için konsantrasyonunuzu bozar. Bunun sebebini bir başka yazımda daha detaylı anlatmayı planlıyorum. Yanınızda birkaç tane kuru kaysı ve kuru üzüm gibi doğal meyve kuruları bulundurabilirsiniz.

 Etkin test çözme tekniklerini mutlaka kullanınız. Biraz önce uğraştığınız zor bir soru beyninizi bir sonraki sorunun da zor olabileceği beklentisine sokmuş olabilir. Bundan dolayı kolay bir soruya karmaşık bakıyor olabilirsiniz. Bu tip kalıplardan kurtulmak için, soruya işaret koyun ve daha sonra tekrar bakın. Geri döndüğünüzde beyniniz içine düştüğü kalıptan çıktığı için soruyu daha kolay çözebildiğinizi görürsünüz.

 Önce kolay soruları çözün, sonra zor sorularla uğraşın. Hiçbir fikrinizin olmadığı soruları işaretleyerek en sona bırakın. Bazen, sona baktığınız bir soruyla ilgili önemli bir ipucunu daha sonra uğraştığınız bir soruda yakalayabilirsiniz. Unutmayın en zor soruları çözen değil, en çok soru çözen sınavı kazanmaktadır.

 Atladığınız, sonraya bıraktığınız ve cevaplamadığınız soruların yanına standart bir işaret veya simge koyunuz. Bu durum, geri döndüğünüzde hem boş bıraktığınız soruları atlamamanızı, hem de hızlı bir şekilde görmenizi sağlayacaktır.

 Bazen yanlışı bulmak doğruyu bulmaktan daha kolay olabilir. Çoktan seçmeli sorularda önce bariz yanlış olan seçenekleri belirleyiniz. Yanlış şıkları eleyerek doğru cevaba ulaşmayı iyi bir strateji olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca birbirinin tam tersini söyleyen seçeneklere dikkat ediniz. Çoğu kez doğru cevap bunlardan biridir.

 Sorularda “her zaman”, “hiçbiri”, “asla”, “yalnızca”, gibi kesinlik ifade eden güçlü kelimelere,  “-meli/-malı” gibi ifadelere ve soru köklerindeki olumsuzluk takılarına dikkat ediniz. Bu tip ifadeleri içeren seçeneklerin yanlış olma olasılığı yüksektir.

 Bazı uzun sorular gözünüzü korkutabilir. Ancak uzun sorular çoğu kez ekstra detaylar veren ve iyi açıklanmış sorulardır. Dikkatli bir şekilde okuduğunuzda sanıldığı gibi zor olmadığını görürsünüz. Uzun sorulardan sadece uzunluğundan dolayı korkmayın.

 Test tipi sorularda bütün şıkları okumadan şıkları işaretlemeyin. Bazen sorular doğru olabilme olasılığı olan şıkları değil, kesin doğruluk ifade eden şıkları sormaktadır. Doğru cevap diğer şıklarda olabilir.

 Boşluk doldurma ve yazılı olarak cevap verme alternatiflerinde cevapla ilgili olabileceğini düşündüğünüz bilgi ve fikirlere odaklanın. Hafızanızda cevapla ilgili olabileceğini düşündüğünüz bağlantılara odaklanmak sizi beyninizde cevaba götürecektir.

 Sınavda kağıdın kenarına şekil çizip, not alabiliyorsanız, problemi basit şekiller çizerek anlamaya çalışın. Şekiller problemin hem anlaşılmasını kolaylaştıracak, hem de atlama ihtimaliniz olan bilgileri kaçırmamanızı sağlayacaktır.

 Kullanacağınız matematiksel formüllerin doğruluğunu hemen basit şekil ve çıkarımlarla sağlamasını yapınız. Yaklaşık cevabı tahmin etmek için verilenleri mukayeseli bir ölçek dahilinde çiziniz. Bu, bulduğunuz cevabın işlem hatasından dolayı yanlış olup, olmadığını fark etmenizi sağlayacaktır.

 Hızınızı ve zamanı belli aralıklarla kontrol ediniz.

 Karar verdiğiniz cevapların kodlamalarını sınav sonuna bırakmayınız, her sorudan sonra cevabınızı cevap formuna hemen işaretleyiniz.

 Cevapları işaretlerken kaydırma, yanlış cevabı işaretleme, aynı soru üzerinde birden fazla şıkkı işaretleme gibi klasik hatalar yapmamaya özen gösteriniz.

 Cevapları kodlarken kutucuğu tam olarak doldurulmaya, diğer sorunun şıkkına taşmamasına, cevabın değiştirilmesi durumunda değiştirilecek şıkkı iyice silmeye özen gösteriniz.

 Cevaplamanız bittiğinde, özellikle cevap kâğıdınızı son bir kez daha kontrol etmeyi unutmayınız.

2-) SINAVA HAZIRLANIRKEN DIKKAT EDILMESI GEREKENLER

 Sınava hazırlanacağınız yer veya ders çalışma masanız tam bir sınav masası ve bir sınav salonu gibi olmalıdır. Masanızda sadece çalışacağınız ders materyalleri, su ve birkaç kuru meyve olsun.

 Ders çalışma odanızda kesinlikle TV, müzik seti, bilgisayar gibi şeyler olmasın. Ayrıca ders çalışma odanızda masa, sandalye ve kitap dolapları haricinde kanepe veya yatak da olmamalıdır.

 Cep telefonunuzu kesinlikle ders çalışma odanıza sokmayınız. Telefon veya mesajlarınız varsa, ara verdiğinizde bakarsınız. Bu tip şeyler çalışmanızı kesintiye uğratmamalıdır.

SINAV HAYATIN SONU DEĞİLDİR

SINAVDAN KORKMA

sınav öncesi, en zor geçen son gece ve sınav sırasında olabilecek bir heyecan ya da kaygı, sonuçları etkileyebilir. Peki, o saatleri nasıl daha sakin geçirebiliriz? Bir gece önce

1. Nasıl rahatlayacağınızı ve gevşeyeceğinizi öğrendiğinizden emin olun. Kriz anında, nasıl davranacağınızı bilirseniz kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz.

2. Komik bir film, eğlenceli bir kitap ya da dergi okumak rahatlatır.

3. Ne kadar kaygılı olursanız olun sınava yakın bir zamanda (örneğin bir gece önce ya da aynı sabah ) çalışmayın. Ilık bir duş alın, kısa bir yürüyüş yapın, sizi kaygılandırmayacak insanlarla sohbet edin.

4. Sınavdan önce normal hayatınızda değişiklik yapmaya çalışmayın. Örneğin normalde yedi saat uyuyorsanız ve bu yeterli geliyorsa, sadece sınav olduğu için daha erken yatmaya çalışmayın. Çünkü uyuyamazsanız, kaygınız artar. Alışık olmadığınız aktiviteleri de sınavdan önce yapmayın, alışık olmadığınız yemekleri yemeyin. Sadece bazı değişiklikler yapabilirsiniz: Örneğin kahveyi azaltmak ya da taze meyve ve sebze yemeye çalışmak iyi gelebilir.

5. Kendinizi kötü hissetseniz de bir şeyler yemeye çalışın. Birkaç tuzlu bisküvi de olur. Önemli olan midenizin boş olmamasıdır.

6. Sınavın nerede ve saat kaçta olduğunu bildiğinize emin olun. Sınav yerine çok geç ya da çok erken gitmeyin. Erken gitmek, sizin gibi kaygılı olanlarla konuşmak ya da söylediklerine kulak misafiri olmak, sadece kaygınızı yükseltir. Geç kalmak da aynı şekilde…

7. Tüm materyalinizi (kalem, silgi, kalemtıraş, vs) aldığınıza emin olun. Hatta bunun için bir liste hazırlayıp, her birini çantanıza yerleştirdikçe yanına bir işaret koyabilirsiniz.

8. Ders materyalini evde bırakın. Son dakika göz gezdirmeye çalışmak sadece kaygınızı artırır.

Sınav sırasında bunlara dikkat edin!

1. Sıraya oturduğunuzda rahat olduğunuza emin olun. Tuvalete gitme ihtiyacınız varsa giderin. Eğer çok terliyor ya da üşüyorsanız kıyafetlerinizde ona göre bir ayarlama yapın. Daha önce çalıştığınız nefes egzersizlerini birkaç kez uygulayın. Gerçekten rahat olduğunuza inandığınızda sınav kâğıdına bakın.

2. Birçok kişi için en gergin an bu andır. Şimdiye kadar nasıl ve ne kadar hazırlandığınız, şu an önemli değil. Sizin için şu an en önemli olan, elinizden gelenin en iyisini yapmaktır.

3. Aklınıza olumsuz ve kaygınızı artırıcı düşünceler geliyorsa, içinizden “Dur,” deyin. Bu yolla düşüncelerinizin önüne geçtikten sonra o an için uygun stratejiyi belirleyin (gevşeme, nefes alma egzersizi, vs).

4. Olumsuz düşünceleri sorgulayın ve daha işe yarar, daha gerçekçi alternatifler bulmaya çalışın. Örneğin: “Bu sınavdan yüksek not alamazsam mahvolurum,” yanlış düşüncedir. Onun yerine “Sınava çalıştım ve yüksek not almak için elimden geleni yapacağım. Ancak alamazsam da bir telafisi mutlaka olacaktır. Bu dünyanın sonu değil,” diye düşünmek doğru olur.

5. Soruların sırasına göre gitmek zorunda değilsiniz. En iyi hazırlandığınızı düşündüğünüz konuyla ilgili sorudan başlayın. Acele etmeyin. Sorudaki yönergeyi dikkatle okuyun. Olumsuz ifadelere özellikle dikkat edin.

6. Etrafınızdakileri görmezden gelmeye çalışın. Düşünmek için kafanızı kaldırdığınızda, insanlara değil pencereden dışarıya tavana ya da yere bakmaya çalışın.

7. Zamanı ayarlayın. Gözünüz saatinizde olsun. Bir soruyla uğraşmayı bırakmak ve diğer soruya geçmek için uygun zamanı böylece anlayabilirsiniz.

8. Kaygınız giderek kötüleşirse, kalemi kâğıdı bırakın. Gözlerinizi bir süreliğine kapatın ve nefes egzersizlerini deneyin.

9. Kaygınızdan tamamen kurtulmaya çalışmayın, çünkü bir miktar kaygı gerekli ve doğaldır. Kaygı duyabileceğinizi kabul edip onu kontrol altında tutmaya çalışın.

Aileler, çocuklarınıza güvenin ve kaygılanmayın!

Sınav herşeyin sonu değildir!

Üniversiteye giriş sınavı olarak bilinen YGS ve LYS yerine bu yıl itibari ile yapılacak olan YKS için adayların çalışma serüveni başladı. Üniversite hayali kuran binlerce adayın sınav sürecinde sınava nasıl hazırlanacağı en önemli telaştır. Özellikle de sınava sıfırdan hazırlanmayı düşünenler için sistemin değiştirilmesi bazı soru işaretlerine neden oldu. Temeli olmayanlar YKS’ye ve TYT’ye nasıl çalışmalı? gibi sorular adaylar tarafından en fazla merak edilenler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir